FATSA’NIN SAKLI KALMIŞ TURİZM KÖŞELERİNDEN GAGA GÖLÜ, ORDU TURİZMİNİN HİZMETİNDE

BAŞKAN GÜLER: “BURAYI DANTEL İŞLER GİBİ ÖZENLE YAPTIK”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in park, mesire ve turistik özelliği bulunan alanları halka kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında doğaya uyumlu bir şekilde tabiat parkı haline getirilen Fatsa Gaga Gölü Tabiat Parkı ziyarete açıldı.

Başkan Güler Ünye Çamlık; Altınordu Durugöl, Kordon, Yoroz, Ihlamur ve Erguvan Park; Büyük Melet Projesi, Cumhuriyet Engelsiz Park, Tayfun Gürsoy Parkı, Fatsa Adası, Fatsa Bolaman, Fatsa Yalıköy Park’ından sonra Fatsa Gaga Gölü Tabiat Parkı’nı halkın hizmetine sundu.

Estetik dokunuşlarla doğaya uyumlu bir şekilde yenilenen ve Ordu turizmine kazandırılan Gaga Gölü Tabiat Parkı’nınaçılış töreni gerçekleştirildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının çaldığı marşlar eşliğinde başlayan açılış töreninde, kano ve yelkenler Gaga Gölü’nde hünerlerini sergiledi.

Törene Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, AK Parti İl Başkanı Selman Altaş, MHP İl Başkanı Mehmet Özçelik, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İLİMİZE, FATSA’MIZA VE TÜM KOMŞULARIMIZA HAYIRLI OLSUN”

Törende açılış konuşması gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler yeni bir destinasyon alanını vatandaşların hizmetine sunulmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Başkan Güler konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Gaga Gölü’müzü sizlere kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Çoğu kişinin farkında olmadığı Fatsa Adası gibi burayı da yeni bir destinasyon alanı olarak hemşehrilerimizin hizmetine sunuyoruz. Burayı tıpkı bir dantel işler gibi özen göstererek yaptık. Burayı mezbelelik bir halden kurtardık. Burası çöp yığınıydı. Durugöl gibi burayı da kurtardık.  Artık burayı hizmetinize açıyoruz.”

“BÜYÜK BİR MÜCADELE İLE BURAYI KURTARDIK”

Konuşmasında proje içeriği hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Başkan Güler, “Rant peşindeki adamlara karşı biz burada bir savaş verdik. Büyük bir mücadele ile burayı kurtardık” dedi.

Güler sözlerine şöyle devam etti:

“65 dönümlük alan var burada. 11,5 dönümlük yeri kamulaştırdık. Parasını verdik aldık. Yoksa burası bir inşaat alanı haline gelebilirdi. Tıpkı Ünye Çamlık gibi Belde Otel gibi. Yani rant peşindeki adamlara karşı biz burada bir savaş verdik. Büyük bir mücadele ile burayı kurtardık. Buraya 35 metrelik bir iskele yaptık, 8 metre daha yapacağız. Fotoğraf platformları yaptık. 95 tane ağaç diktik. Ağaççık ve çiçekleri saymıyorum. Piknik masaları ve aydınlatmalar ile burayı çok güzel yaptık. WC’ler, büfeler, mescit, seyir terasımız var. İnşallah yazın burası dolup taşacak. Burada en önemli işlerden bir tanesi buranın korunması. Bu konuda hepimize rol düşüyor. İlimize, Fatsa’mıza ve tüm komşularımıza hayırlı olsun.”

“BURADA ÇOK BÜYÜK BİR EMEK VAR”

Konuşmada söz alan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise Fatsa’ya yapılan pek çok yatırımın yanı sıra Gaga Gölü’nde yapılan çalışma için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

Kibar şöyle konuştu:

“Şehrimizin en önemli turizm destinasyon biri olan sahil yoluna en yakın mesafede bulunan doğal Gaga Gölü’müz Sayın Bakanımızın yaptığı çok değerli hizmetlerle hemşehrileri ile buluşuyor. Sayın Bakanımıza Fatsa’mıza katmış olduğu değerlerden dolayı siz değerli hemşehrilerimizin huzurunda teşekkür ediyorum. Burası Fatsa’da bulunsa bile çevre ilçelerin de tabiat parkı haline gelecek. Burada çok büyük bir emek var. Sürecin bu şekilde sonuçlanması çok büyük bir başarıdır.”

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurdele kesimi yapılarak Gaga Gölü Tabiat Parkı vatandaşların kullanımına açıldı.

PROJEDE HER DETAY DÜŞÜNÜLDÜ

Her detay düşünülerek tasarlanan tabiat parkı, ziyaretçilere yürüyüş yolları, büfe, WC, mescit, çeşme gibi olanakların yanı sıra seyir terası, salıncak, fotoğraf çekim alanları sunuyor. Ayrıca, otopark ve kent mobilyalarıyla da konforlu bir yapı kazanan park, Ordu'nun turizm potansiyelini daha da yükseltti.