OBB tarafından Kiraz limanı denilen bölgede bulunan eski Belde otelin yerine yapılan 25 katlı binaların yıkımı gerçekleştirildi.

Yıkılan bu açık alana gene OBB’ si yürüyüş yolları, yeşil alanlar, çocuk parkları, oturma alanları, seyir teras ve konser alanı olarak düzenlendi ve  tüm kamuoyunun kullanımına açıldı.

 

Yol seviyesi ile düzenleme yapılan bu kullanım alanı arasında bulunan 10 Mt yüksekliğinde görüntüsü hoş olmayan betonarme duvara proje tasarımı, Dr. Mimar Nihat ŞEN’ e ait olan " YAŞAYAN ORDU EVLERİ VE SOKAĞI" projesi hayata geçirildi.

Yapılan proje ile hem cumbalı yöresel Ordu evlerine sahip çıkıldı, hem de atıl görüntüsü düzgün olmayan dikey bir duvarda çeşmesi, yürüyüş sokağı ve cumbalarında da oturma imkanı sağlanarak yaşam alanı oluşturularak yeni bir cazibe merkezi haline geldi.

Her geçen gün ziyaretçi sayısının arttığı ve fotoğraf çekim merkezi alanı haline gelen bu proje OBB iştirak şirketi olan ORKENT AŞ tarafından yatırımı ve uygulaması gerçekleştirildi.

Yapılan bu projede tüm ORKENT personelleri (mimarından inşaat mühendisine, elektrik mühendisinden makina mühendisine, satın almacısından ihalecisine, muhasebecisinden avukatına, şoföründen satış personeline, grafik tasarımcısından peyzaj mimarına kadar) ekip ruhu ile bizzat şantiyede çalışarak eseri Ordu'ya kazandırdılar.

Bitirilen bu proje ile minyatür Ordu Evleri, özellikle çocukluğu köyde geçen veya köy yaşamını bilenleri geçmişe götürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştirak ORKENT şirketi tarafından yapılan ve işletilen, Kirazlimanı mevkiinde bulunan ÇAMLIKÖŞK ÇAY BAHÇESİ Tesisleri ve park alanı ‘Yaşayan Ordu Evleri ve Sokağı projesi ile bölgeye ayrı bir zenginlik ve değer katacaktır.